Quest for Immortality: Science at the Frontiers of Aging

W 1990 r. Biodemografowie Olshansky, Carnes i Cassel opublikowali recenzję w Science zatytułowaną W poszukiwaniu Matuzalema: Szacowanie górnych granic dla ludzkiej długowieczności (250: 634-640). W artykule argumentowali, że pomimo zdumiewającego wzrostu średniej długości życia w XX wieku (wzrost, w Stanach Zjednoczonych, w średnim wieku 45 lat na początku wieku do 78 na końcu), było wątpliwe, że byłby świadkiem wzrostu długowieczności do wiekowych osób starszych niż 85 lat w przewidywalnej przyszłości. To, jak argumentowali, odzwierciedlało entropię w tabeli życia : znacznie trudniejsze byłoby zwiększenie średniej długości życia poprzez leczenie chorób u osób starszych, niż obniżenie oczekiwanej długości życia poprzez zmniejszenie umieralności niemowląt. Jak twierdzili, wzrost powyżej 85 roku życia wymagałby przełomów biomedycznych w naszej zdolności wpływania na podstawowe procesy starzenia się, a nie tylko na naszą zdolność do leczenia chorób. Ich pesymizm, choć kontrowersyjny, dostarczył bardzo potrzebnego ujęcia realizmu w dziedzinie, w której niektórzy badacze poważnie przewidywali, że oczekiwana długość życia wkrótce wzrośnie powyżej 100. W Poszukiwaniu nieśmiertelności Olshansky i Carnes prezentują swoją pracę dla ogółu społeczeństwa i dyskutują o oczekiwanej długości życia, przyczynach starzenia się i wysiłkach (zarówno legalnych badaniach naukowych, jak i fałszywych wnioskach o alternatywne terapie) w celu przedłużenia życia i opóźnienia starzenia się. Książka jest dobrze napisana i przyjemna w czytaniu, z folkowym i bezpretensjonalnym stylem. Na przykład, jak historie przypadków, w których interwencje medyczne opóźniły przedwczesną śmierć i wytworzyły to, co autorzy nazywają wyprodukowanym czasem przeżycia , zwracają się do chirurgii pomostowej własnego ojca Carnesa i usunięcia własnej torbieli pilonidalnej Olshansky ego.
Dla tych, którzy interesują się starzeniem i długowiecznością, ta mała książka wyjaśnia główne pojęcia w tej dziedzinie. Olshansky i Carnes pokazują, w jaki sposób selekcja naturalna sprzyja zdrowiu w okresie rozrodczym, ale przynosi niewielkie korzyści w wieku powyżej 60 lat. Wskazują oni, że dopiero w ciągu ostatnich 100 lat większość ludzi zaczęła przeżywać swoje lata rozrodcze; choroby starzenia się są ostatnimi wydarzeniami. Nasze genetyczne dziedzictwo, jak wyjaśniają, pozostawiło nam ciała podobne do samochodów, które zostały zaprojektowane tak, by bezbłędnie działały w Indy 500, ale których kierowcy nalegają na kontynuowanie wielu kilometrów po zakończeniu wyścigu, aż części nieuchronnie zaczną zawieść. Starzenie się nie jest chorobą, którą można wyleczyć. Autorzy opisują wolnorodnikową teorię starzenia się oraz możliwość, że manipulacja genetyczna i antyoksydanty mogą wpływać na proces starzenia się, a jednocześnie przeczyć często oburzającym twierdzeniom, które są obecnie wytwarzane w odniesieniu do przeciwutleniaczy. Przeglądają starożytne mity długowieczności i omawiają diety i suplementy diety mające na celu zapobieganie starzeniu się. Wskazują oni, że zwolennicy takich zabiegów faktycznie zmarli w oczekiwanym wieku i przy zwykłych przyczynach.
Olshansky i Carnes omawiają także możliwe podejścia naukowe, głównie manipulacje genetyczne, które mogą wpływać na starzenie się ludzi, i przedstawiają zdroworozsądkowe zalecenia zdrowego życia, jednocześnie ujawniając nielogię roszczeń wysuwanych przez zwolenników leczenia przeciwzmarszczkowego. Chociaż książka ta jest skierowana do świeckich odbiorców, stanowi przydatne wprowadzenie dla lekarzy i przygotowuje ich do odpowiedzi na pytania pacjentów dotyczące długowieczności. Autorzy mają godną pozazdroszczenia zdolność do wyrażania kwestii technicznych i argumentów w czystym, nietechnicznym języku.
Książka ta, choć niezwykle przyjemna w czytaniu, ma jedną istotną wadę, która odmieni jej przydatność dla lekarzy: brak odniesień. Decyzja o rezygnacji z referencji, sugestii dotyczących dalszego czytania i przypisów jest niefortunna. Brak odniesień w znacznym stopniu ograniczy publiczność do tej książki dla ogółu społeczeństwa i uniemożliwi jej wykorzystanie jako pomocy w klasie dla zainteresowanych studentów medycyny i mieszkańców.
Howard Chertkow, MD
Uniwersytet McGill, Montreal, QC H3T 1E2, Kanada

[podobne: ropowica palca, hiperleukocytoza, fonastenia ]
[przypisy: pryskające bańki 3, mahjong jeja, próba ksantoproteinowa ]