Paklitaksel i komórka

47-letnia kobieta dostała diagnozę złośliwego guza jajnika w 1995 r. Początkowe leczenie obejmowało radykalną histerektomię i pooperacyjną chemioterapię z cisplatyną i radioterapią miednicy. Rozsiany nawrót otrzewnej guza został zdiagnozowany w 1997 r. I rozpoczęto leczenie paklitakselem i karboplatyną. Ze względu na biegunkę, górną endoskopię i kolonoskopię wykonano podczas 24-godzinnej infuzji paklitakselu. Ostatnia dawka karboplatyny została podana miesiąc wcześniej, a następna dawka miała być podana kilka godzin po endoskopii. Górna endoskopia wykazała proksymalny podśluzówkowy krwotok żołądka i niejednolity rumień dwunastnicy. Okrężnica była niepozorna. Analiza próbek biopsyjnych jelita cienkiego i okrężnicy wykazała wyraźne zatrzymanie podziału komórkowego w jelicie cienkim (panel A, hematoksylina i eozyna, x 40) i nabłonek okrężnicy (panel B, hematoksylina i eozyna, x100). Nie znaleziono dowodów na raka. Mikrotubule odgrywają ważną rolę w aparacie wrzeciona mitotycznego, utrzymując równowagę pomiędzy postacią polimeru a rozpuszczalną postacią dimeru. Paklitaksel oddziałuje z polimerami mikrotubuli i hamuje depolimeryzację mikrotubuli, blokując w ten sposób cykl komórkowy.
Rycina 1. 47-letnia kobieta dostała diagnozę złośliwego guza jajnika w 1995 r. Początkowe leczenie obejmowało radykalną histerektomię i pooperacyjną chemioterapię z cisplatyną i radioterapią miednicy. Rozsiany nawrót otrzewnej guza został zdiagnozowany w 1997 r. I rozpoczęto leczenie paklitakselem i karboplatyną. Ze względu na biegunkę, górną endoskopię i kolonoskopię wykonano podczas 24-godzinnej infuzji paklitakselu. Ostatnia dawka karboplatyny została podana miesiąc wcześniej, a następna dawka miała być podana kilka godzin po endoskopii. Górna endoskopia wykazała proksymalny podśluzówkowy krwotok żołądka i niejednolity rumień dwunastnicy. Okrężnica była niepozorna. Analiza próbek biopsyjnych jelita cienkiego i okrężnicy wykazała wyraźne zatrzymanie podziału komórkowego w jelicie cienkim (panel A, hematoksylina i eozyna, x 40) i nabłonek okrężnicy (panel B, hematoksylina i eozyna, x100). Nie znaleziono dowodów na raka.
Mikrotubule odgrywają ważną rolę w aparacie wrzeciona mitotycznego, utrzymując równowagę pomiędzy postacią polimeru a rozpuszczalną postacią dimeru. Paklitaksel oddziałuje z polimerami mikrotubuli i hamuje depolimeryzację mikrotubuli, blokując w ten sposób cykl komórkowy.

Kevin Wu, MD
Mayo Clinic, Jacksonville, FL 32216

Jonathan A. Leighton, MD
Mayo Clinic Scottsdale, Scottsdale, AZ 85259

Powołując się na artykuły (2)
[więcej w: marska nerka, nerka podkowiasta leczenie, nadnerczak ]
[hasła pokrewne: tu olx lwówek śląski, olx lwówek śląski, wątroba muszkatołowa ]