Ból mięśni: Zrozumienie jego natury, diagnozy i leczenia

Bóle mięśni są częste. Fibromialgia występuje u 2% populacji ogólnej (0,5% mężczyzn i 1,5% kobiet) i jest diagnozowana u około 15% pacjentów w klinikach reumatologicznych i do 10% w klinikach wewnętrznych. Ból krzyża, który w wielu przypadkach jest pochodzenia miofasulitowego, ma aż 70-procentowe rozpowszechnienie w życiu codziennym i stanowi 20 milionów dni choroby w Stanach Zjednoczonych. Dwadzieścia procent osób w populacji ogólnej cierpi na przewlekły ból regionalny. Nocne skurcze mięśni są powszechne we wszystkich grupach wiekowych, ze szczególnie wysokim rozpowszechnieniem wśród osób starszych (50 procent) i kobiet w ciąży (81 procent). Wysoka częstość występowania bólu mięśniowego nie jest zaskakująca, ponieważ ponad 200 sparowanych mięśni szkieletowych (dokładna liczba zależy od rozległości mięśnia), z których każda zawiera wolne nocyceptory w zakończeniach nerwowych, odpowiada za 40 procent lub więcej masy ciała.
Muscle Pain to dobrze napisana książka z obszernymi, aktualnymi referencjami i wieloma przydatnymi postaciami. Dziewięć rozdziałów wyraźnie przejrzy neurobiologiczne, patofizjologiczne i kliniczne objawy bólu mięśni. Przydatne funkcje książki obejmują podsumowanie i zarys na początku każdego rozdziału; szczegółowe zalecenia dotyczące leczenia wraz z krótkim przeglądem właściwości farmakologicznych każdego leku pod koniec większości rozdziałów; oraz słowniczek kluczowych słów i terminów, które nieneurologowie uznają za szczególnie użyteczne. Prawie jedna trzecia książki poświęcona jest najczęstszym przyczynom bólu mięśni: bólu mięśniowo-powięziowego i zespołu fibromialgii.
Ból mięśniowo-powięziowy oznacza zarówno objawy wywołane przez miofitalowe punkty spustowe, jak i regionalny zespół bólowy charakteryzujący się obecnością punktów spustowych. Punktem spustowym jest tkliwe, umiejscowione twardnienie w mięśniu szkieletowym, które może wywołać wspomniany ból w charakterystycznym wzorze obejmującym różne lokalizacje w konkretnym mięśniu. Pojęcie bólu mięśniowo-powięziowego znacznie się rozwinęło odkąd Arthur Steindler wprowadził to pojęcie w 1939 roku. Późna Janet Travell, która sama cierpiała na ból mięśniowo-powięziowy, była w dużej mierze odpowiedzialna za umieszczenie zaburzenia i jego leczenia na mapie medycznej, z publikacjami ponad 50 -letni okres. (Travell był lekarzem z Białego Domu dla Prezydentów Johna F. Kennedy ego i Lyndona B. Johnsona, podawała zastrzyki z punktu zwrotnego prezydentowi Kennedy emu za przewlekły ból krzyża i zalecił używanie fotela bujanego, Travell opublikował dwie wpływowe książki na temat myofascy ból z Davidem Simons, jednym z autorów Muscle Pain.) Rozdział na temat bólu mięśniowo-powięziowego omawia jego cechy patofizjologiczne, w tym wyniki badań elektromograficznych podobno z powodu dysfunkcyjnych płytek końcowych silnika i histogenezy punktów spustowych. Podsumowano charakterystyczne schematy bólu i skuteczne terapie, takie jak zastrzyki z punktu wyzwolenia.
Fibromyalgia to przewlekły stan zwiększonej wrażliwości charakteryzujący się powszechnym bólem i potwierdzony indukcją bólu przy 4 kg ciśnienia palpacyjnego w co najmniej 11 z 18 (9 obustronnych) tkliwych tkanek miękkich w różnych miejscach od potylicy do kolan
[patrz też: vesicae urinariae, marska nerka, oczopląs pionowy ]
[hasła pokrewne: pryskające bańki 3, mahjong jeja, próba ksantoproteinowa ]