Rak skóry płaskonabłonkowej czesc 4

Bowenoid Papulosis w regionie łonowym, penis i mosznie. Występują dyfuzyjne, przebarwione grudki. Inne stany przednowotworowe, które mogą przekształcić się w raka płaskonabłonkowego, obejmują łuszczycę jelitową i epidermodysplazję verruciformis.1,2 Pacjenci z łuszczycą typu Bowenoid (Figura 5), który jest często związany z wirusem brodawczaka ludzkiego typu 16 i 18, z przebarwieniami w postaci grudek, które mają cechy histologiczne identyczny z chorobą Bowena, typem płaskonabłonkowego raka in situ.41 Epidermodysplasia verruciformis składa się z rozległych, płaskich brodawek, które mogą przerodzić się w raka in situ lub inwazyjnego raka płaskonabłonkowego.
Rycina 6. Rycina 6. Rak płaskonabłonkowy in situ (choroba Bowena) na prawym skroniowym odcinku skóry głowy. Ta rumieniowa tablica ma 3,0 na 3,0 cm średnicy i ostro odgraniczone granice.
Rak płaskonabłonkowy in situ może rozwinąć się w chorobę inwazyjną, jeśli nie zostanie całkowicie leczony.2,35 Najczęstszymi postaciami raka płaskokomórkowego in situ są choroba Bowena i erytroplazja Queyratu. Pacjenci z chorobą Bowena mają ostro odgraniczone, rumieniowe, aksamitne lub łuszczące się płytki na obszarach narażonych na słońce (Ryc. 6). Erytroplazja Queyrat występuje rzadziej i występuje na żołędziach prącia u mężczyzn nieobrzezanych jako czerwone, gładkie płytki.
Większość inwazyjnych raków płaskonabłonkowych występuje na głowie i szyi; kolejnym najczęstszym miejscem jest tułów.2.9 Zmiany są grudkami lub blaszkami, które są jędrne, koloru skóry lub różowego i gładkie lub hiperkeratotyczne. Mogą występować owrzodzenia.35 Pacjenci mogą opisywać zmiany chorobowe jako swędzenie lub bolesne, nieumalające się rany, które krwawią w wyniku urazu.
Ryc. 7. Ryc. 7. Keratoakantoma nad lewą górną wargą. Zmiana ma średnicę 1,0 na 1,0 cm i ma centralny korek keratotyczny. Ta zmiana może być trudna do odróżnienia od dobrze zróżnicowanego raka płaskonabłonkowego.
Keratoacanthoma przypomina rak płaskonabłonkowy (ryc. 7) 42 i ma tendencję do szybkiego wzrostu, tworząc kraterowy guzek. W badaniu histologicznym rogowiak kolczystokomórkowy może być trudny do odróżnienia od raka płaskonabłonkowego. Jednak doświadczeni dermatopatolodzy mogą je odróżnić histologicznie w około 85 procentach przypadków.43 Nowotwory, które nie dają się łatwo zaklasyfikować, powinny być traktowane jako raki płaskonabłonkowe.
Ryc. 8. Ryc. 8. Niedwuznaczny rak na dystalnym aspekcie palca. Ta zmiana przypomina wirusową brodawkę.
Ropień niedojrzały jest rzadziej występującym wariantem inwazyjnego raka płaskonabłonkowego (ryc. 8) .2,35 Nowotwory o kształcie kalafiorowym przypominają duże brodawki i są agresywne lokalnie, ale rzadziej dają przerzuty. Odpowiednie miejscowe wycięcie zazwyczaj powoduje całkowite wyleczenie.
Nawrót i przerzuty
Tabela 2. Tabela 2. Czynniki ryzyka nawrotu i przerzutów raka płaskonabłonkowego skóry. Ryc. 9. Ryc. 9. Rak płaskonabłonkowy prawego ucha. Ta zmiana ma średnicę 1,2 na 0,7 cm. Został on poddany operacji mikrograficznej Mohsa z powodu jego lokalizacji w miejscu związanym z wysokim ryzykiem i jego historią szybkiego wzrostu.
Inwazyjny rak płaskonabłonkowy może powracać i powodować przerzuty
[hasła pokrewne: próba ksantoproteinowa, nawykowe zwichnięcie rzepki, marska nerka ]
[patrz też: pryskające bańki 3, mahjong jeja, próba ksantoproteinowa ]